Сільський голова Богдан Шкарбута: «Якщо працювати не лише на власні інтереси, не красти, постійно пам'ятати, що за тобою люди, то можна багато зробити для села!».

Теги:
Сільський голова Богдан Шкарбута: «Якщо працювати не лише на власні інтереси, не красти, постійно пам'ятати, що за тобою люди, то можна багато зробити для села!».В кінці лютого минули перші 100 днів на посаді очільника нашого села новообраного сільського Голови Богдана Вікторовича Шкарбути. Наша зустріч з Богданом Вікторовичем кілька разів відкладалася: майже всі роботи в селі проводяться під пильним оком та за безпосередньої участі Голови, тож застати його в кабінеті не так і просто. Лише з третьої спроби нам вдалося поспілкуватися. І варто зазначити, що за годину нашого спілкування в кабінет Голови постійно заходили відвідувачі – мешканці села, і всі отримували свою частку уваги і бажання допомогти від Голови села.
Не обділені увагою були і ми. Отже, до Вашої уваги враження, перші проміжні результати діяльності Мошнівського сільського голови Богдана Вікторовича Шкарбути.


- Богдане Вікторовичу, трохи провокаційне запитання: чи комфортно Вам на новій посаді?

Якби я прагнув особистого комфорту в межах робочого кабінету, навряд чи наважився покинути комфортне крісло Головного державного соціального інспектора Черкаського району та взяти участь у виборах сільського голови. Я буду почувати себе комфортно тоді, коли комфортно буде всім мешканцям мого рідного села. І саме цього, комфортності і процвітання Мошен, я прагну досягти на новій для себе посаді.

- Перед тим, як щось робити, потрібно зрозуміти: що вже зроблено. В якому стані Ви отримали у спадок від попередника сільську інфраструктуру?

В ніякому! Майже всі процеси життєдіяльності села були пущені «на самотік». Не хочу нікого ображати, але діяльність сільського голови не обмежується тільки роботою сільської ради, Будинку культури та дитячого садочка. Склалося таке враження, що в селі взагалі не було господаря! Детально ознайомившись з реальним станом інфраструтури села і почавши робити перші кроки по благоустрою, я побачив найголовніше (чого, можливо, не бачили мої попередники) – ЯКЩО ПРАЦЮВАТИ НЕ ЛИШЕ НА ВЛАСНІ ІНТЕРЕСИ, НЕ КРАСТИ, ПОСТІЙНО ПАМ’ЯТАТИ, ЩО ЗА ТОБОЮ ЛЮДИ, ТО МОЖНА БАГАТО ЗРОБИТИ ДЛЯ СЕЛА!

- Чи зазнала змін Ваша передвиборча програма після детального ознайомлення з реальним станом справ в селі?

Це швидше не зміни, а відтермінування. Я відстоював і відстоюю необхідність створення комунального підприємства з благоустрою села. Проте зараз, коли адміністративно-територіальна реформа в Україні невпинно наближає нас до створення об’єднанної територіальної громади, подібний крок був би не раціональним використанням бюджетних коштів на створення статутного фонду підприємства, його оформлення, менеджмент. Адже в процесі об'єднання громад (2017 рік) довелося б його ліквідовувать або реорганізовувать. Ми обов’язково повернемось до цього питання трохи пізніше.

- Які випробування підстерігали Вас в перші місяці на посаді?

Зима (посміхається – О.У.). Незвичні для останніх років морози та кількість опадів стали справжнім випробуванням! Не дивлячись на те, що робочий день починався о 4-ій годині ранку і закінчувався об 11-12 годині ночі, вважаю, ми вдало змогли протистояти примхам природи, борючись не тільки з втомою, а й і з грипом, який весь час намагався здолати когось із наших працівників. Не даремно ж районне керівництво поставило село Мошни в приклад якості і оперативності організації подолання стихійного лиха в порівнянні з іншими селами району.
Зимові морози та занедбаний стан обладнання газових котлів опалення в ДНЗ «Лісова казка» призвели до аварійної (несподіванної для мене) зупинки їх роботи та, як наслідок, загрози зупинки роботи садочка (а виховувалось на той час там 120 діток). Вартість ремонту в 15 тисяч гривень мене, відверто, засмутила, оскільки, щоби віднайти в бюджеті ці кошти і перерахувати через державне казначейство, знадобилося б декілька тижнів. Тож я особисто, пізно ввечері, звернувся до небайдужої до долі села організації – ПРАТ «Фрау Марта». Після нашої зустрічі генеральний директор підприємства Ірина Олександрівна була вражена тим, наскільки сільський голова може перейматися долею найменших жителів села, і вже наступного ранку протягнула руку допомоги, миттєво профінансувавши всі витрати на капітальний ремонт систем газового опалення садочка.

- Що за ці сто днів зроблено Вами на посаді Голови села?

Про зимові турботи я вже розповідав. Активізація роботи з благоустрою села йшла параленьно з тим, як відступали морози. Було проведено організований вивіз сміття (стихійних сміттєзвалищ) по всьому селу. Взялися за наведення ладу на священному місці – цвинтарі: вже вичищений ревчанський цвинтар, розпочалися роботи на центральному. Побудована капітальна зупинка громадського транспорту по вулиці Соборній біля лісництва, планую будівництво такої ж зупинки навпроти колишнього колгоспу (дорога на Байбузи), проведені ремонти інших існуючих в селі зупинок. Відновлено колодязь загального користування на Ревках. На місці стихійного сміттєзвалища на тих же Ревках будується дитячий майданчик. Це, так би мовити, поточні питання.
Із більш глобального: вирішене питання про заміну 22-ох вікон на трьохкамерні склопакети в дитячому садочку, готується технічна документація на освітлення вулиць А.Онищенка, Ткаліча, Шкільної, Садової і Кооперативної. З метою більш ефективної боротьби із злочинністю, яка останнім часом значно активізувалася, придбане обладнання для встановлення камер відеоспостереження на вулицях села. Проводиться державна реєстрація громадської організації «Мошнівська варта» в складі 15 чоловік, які в межах своєї компетенції слідкуватимуть за правопорядком в нашому селі. Також маю намір провести впорядкування доріг внутрішнього користування.
Варто відзначити і перейменування в рамках закону про «декомунізацію» дев’яти вулиць села: вулиці Леніна, Жовтнева, Першотравнева, Піонерська, Кірова, Комсомольська, Радянська, Котовського, Червоноармійська стали, відповідно, Спасо-Преображенська, Соборна, Травнева, Анатолія Синчака, Благовісна, Слобідська, Різдвяна, Ревчанська і Армійська.
Одним із першочергових завдань було налагодження контактів з мешканцями села, акумулювання їхніх бажань та сподівань. Для цього незабаром на Інформаційному порталі «Наші Мошни» з’явиться функціонал, який дозволить інформувати органи місцевого самоврядування, депутатів сільської ради про існуючі проблеми онлайн. На цьому ж порталі можна буде знайти вичерпну інформацію про діяльність сільського голови, сільської ради, депутатів районної та обласної рад, що забезпечить відкритість і прозорість діяльності народних обранців.

- Дякуємо за інтерв’ю. Бажаємо натхнення і успіхів у Ваших починаннях. І сподіваємось, що наша зустріч не остання, і ми і далі отримуватимемо інформацію з перших рук.

Як Голова села, я мушу виконувати волю виборців. Тож завжди готовий до співпраці і відкритий для всіх. Дякую.
Підготував О.Устименко
скачать dle 10.4фильмы бесплатно
4-03-2016, 23:53. Переглядів: (2232). Коментарів: (13)

Комментарі

Автор: житель села Статус: Группа: Гости
то добре коли в селі є Господар
Автор: Анатолій Журило Статус: Группа: Гости
Те, що в нас є сільрада ми потроху починаємо відчувати. Але минуло ВЖЕ понад ЧОТИРИ МІСЯЦІ з дня виборів.
Не можна зробити все і одразу. Але можна вже зараз із того що проголошувалось, впровадити. Жодне питання нашого життя не повинно обходити кожного жителя. Лише тоді МИ – ГОСПОДАРІ.

Проект "Правила благоустрою території Мошнівської сільської ради" вже давно мав стати ПРАВИЛОМ. Прийшла весна. А проблема сміття буде вирішуватись у лісосмугах, ярах, або ж за межами власного почекання. Згаяно зимовий час для хоча б часткового вирішення цього питання.

Ми повинні перестати дивитись на «районне керівництво» чи якесь інше чи обласне, чи державне» як на «начальство» – це ми їх найняли, щоб вони займались організацією повсякденного життя, за це вони й отримують зарплату із наших податків. То ж розгортати дороги від снігу, вивозити сміття, закручувати лампочки в електроосвітлювальні прилади на стовпі – це і є їх робота. Хто її виконає – чи найнятий робітник (на це сільраді ми дали повноваження на виборах), чи сам голова – це мешканця не турбує: повинно бути світло, комфортно, красиво і все!..

«Також маю намір» – а де думка громади? Як на мене, відеоспостереження – це, мабуть, важливо. Пригадайте, як на одні з виборів усі дільниці в Україні були обладнані відеокамерами аж на 5 млрд. гривень. Чи не краще зараз обладнати дороги світлофорами, щоб можна було безпечно перейти проїжджу частину. А вже потім і за відео взятись. Цікаво, чи вивчали думку громадськості, куди потратити НАШІ гроші. Бо навіть, якщо за це проголосували депутати, то я, житель села не вповноважував своєму депутату голосувати «за». Сумніваюсь, що в жителів села спитали, що важливіше.

Запустити портал потрібно не «вже незабаром», а сьогодні, і на це достатньо …півгодини. «Функціонал» – це добре. Але не для всіх. А лиш для тих, у кого є комп’ютер, Інтернет. Тому набагато ефективніше і простіше поставити інформаційний стенд у найжвавішому місці: на базарній площі. Адже саме тут найшвидше розповсюджуються новини і народжуються наймудріші думки.

Детально аналізую, щоб не критикувати, а щоб ми жили вже ЗАРАЗ по-новому, що б ми відчули: нова влада – це не лише щось зробити, що не робилось кілька років «попєрєднікамі».
Це НОВІ ПРИНЦИПИ організації діяльності, це участь у житті села УСІХ жителів села. Усім до всього має бути діло, кожен повинен відчувати відповідальність за життя в селі і не лише кивати на депутатів, голову і чекати від них дій, а безпосередньо долучатись до прийняття рішень кожному. І в нас є для цього можливість. Лише тоді ми відчуємо себе господарями у своєму селі.
Хотілося б прочитати передвиборчу програму. Щоб бачити, куди і як будемо йти, а не бачити лише ситуативні вирішення питань. Про підготовку до прийняття рішень, про всі прийняті рішення всі жителі повинні дізнаватись миттєво. Усі рішення мають бути публічними, тоді не виникатиме питань про виділення землі чи «куди поділись наші гроші?»
Автор: Odin Статус: Пользователь offline Группа: Администраторы
Анатолій Журило, багато правильних слів говорите. Але дозвольте висловити свою думку по деяким Вашим тезам.
1. "Жодне питання нашого життя не повинно обходити кожного жителя." Згоден. Але неодноразові спроби проведення громадських слухань в селі, коли не можна зібрати 300 чоловік із чотирьох тисяч мешканців, доводять, що переважна більшість якраз "обходить" ці питання. І це, нажаль, проблема не тільки села, а всієї країни. " участь у житті села УСІХ жителів села" неможливо забезпечити розпорядженням голови чи рішенням ради. "Громадянське суспільство" не побудуєшь за наказом, це персональне бажання і самоусвідомлення своєї значущості в громаді кожного мешканця.
Сюди ж можна віднести ще декілька моментів. "а де думка громади?" - головним інструментом врахування думки громади при прийнятті рішень є громадські слухання. Відповідь читайте вище. "обладнати дороги світлофорами" - слушне зауваження, і вважаю, що це питання потрібно піднімати. Але чи тільки від цього залежить безпека пішоходів? Чи почнуть люди після встановлення світлофорів переходити дорогу лише у відведених для цього місцях? Чи перестануть порушувати ПДР водії? Навряд чи це відбудеться. Це, знову ж таки питання особистої культури і відповідальності людей. А от що наявність відеоспостереження дозволить виявляти і карати правопорушників - це точно.
2. "Запустити портал потрібно не «вже незабаром», а сьогодні, і на це достатньо …півгодини." - Інформаційний портал працює, і саме на ньому Ви висловлюєте свою думку))) Над розробкою розділу, де буде розміщена вичерпна інформація по рішенням, проектам рішень ради, виконкому, по діяльності кожного депутата з можливістю внесення пропозицій і питань мешканцями села вже працюють фахівці. І за пів-години цього точно не зробиш))) Стосовно базару: запитайте в людей на базарі, чи багато з них знають свого депутата. Відповідь в п.1.
"Усі рішення мають бути публічними" - згідно чинного законодавства в радах відбуваються поіменні голосування з наступним оприлюдненням цієї інформації.І це також буде відображатись у відповідному розділі на нашому порталі.
3. "Хотілося б прочитати передвиборчу програму." Надрукувати передвиборчу програму не складно, на це піде кілька хвилин. Але в мене до Вас інше питання: на підставі чого Ви робили своє волевиявлення чотири місяці тому?

На сам кінець хочу сказати: допоки кожен мешканець не усвідомить свою важливість і відповідальність за долю власного села, району, області, країни, допоки кожен мешканець не почне ходити на вибори і голосувати не за кума, свата, гарного дядька, гривні чи гречку, а за ту програму, яка найбільше відповідає його баченню розвитку, допоки кожен мешканець не перестане викидати сміття в лісополоси чи на узбіччя доріг, не перестане порушувати правила благоустрою, правила дорожнього руху і т.ін., всі подібні розмови так і залишаться пустопорожніми балачками і популізмом.
Автор: Анатолій Журило Статус: Группа: Гости
Громадську думку якраз і треба пробуджувати, а не лише говорити, що нікому не цікаво. Якраз для цього і мої конкретні пропозиції. Потрібно починати діяти: не йде одне - пробувати інше. Давайте й почнемо "будити", формувати культуру поведінки громадян. Кожен депутат, щоб його знали, повинен хоча б раз на місяць обходити свій округ. Якщо він цього не робить - на його місце повинен стати інший. Депутат - це не посада - це ОБОВ'ЯЗОК. Якраз можна й проводити опитування думки щодо нагальних питань життя села.
Пропоную:
1. Опублікувати передвиборчу програму сільського голови.
2. Розробити, обговорити та опублікувати програму розвитку села хоча б на два роки наперед.
3. Створити та опублікувати реєстр рішень сесії сільської ради та виконкому сільради.
4. Опублікувати бюджет на рік та щоквартальний звіт про УСІ витрати сільського бюджету.
5. Проводити громадське обговорення питань порядку денного сесії сільської ради через так звані петиції.
6. Створити інформаційний ресурс: наочний (в центрі села) та в Інтернет, де регулярно висвітлювати діяльність сільради, сільського життя.
Автор: Odin Статус: Пользователь offline Группа: Администраторы
"5. Проводити громадське обговорення питань порядку денного сесії сільської ради через так звані петиції." - петиція - це не обговорення, а спосіб привернути увагу влади до конкретної проблеми. Функціонал в стадії розробки і скоро з'явиться на сайті.

"6. Створити інформаційний ресурс: наочний (в центрі села) та в Інтернет, де регулярно висвітлювати діяльність сільради, сільського життя." - інформаційний ресурс в інтернеті працює, про розробку розділу "Сільська рада" я вже писав))) Стосовно висвітлення сільського життя - долучайтеся, будемо вдячні за надання інформації стосовно життєдіяльності нашого села)))
Автор: Анатолій Журило Статус: Группа: Гости
Можна говорити про проблеми, а треба починати їх вирішувати, пробувати різні варіанти.
Ви ж не пробували провести бодай одного зібрання громади, щоб робити висновки про ставлення людей, а знову киваєте на "попєрєдніків"
долучайтеся.
А як зрозуміти слова: Стосовно висвітлення сільського життя будемо вдячні за надання інформації стосовно життєдіяльності нашого села)))???
Таке враження, що шановний "Odin" сприймає пропозиції, як опозицію до діючої сільської ради.
Шкода!
Автор: Odin Статус: Пользователь offline Группа: Администраторы
Пане Анатолію, де Ви побачили в моєму пості "кивання на попередників"? Всі свої висновки я роблю виключно на особистому досвіді. Якщо у Вас є ініціатива, яка повинна бути затверджена на громадських слуханнях, ініціюйте. Я особисто долучусь до організації таких слухань, оскільки в цьому питанні повність з вами згоден, не дивлячись на попередній досвід.

"А як зрозуміти слова: Стосовно висвітлення сільського життя будемо вдячні за надання інформації стосовно життєдіяльності нашого села)))???" - а Ви не пробували зрозуміти їх буквально? Над сайтом працює поки що всього дві особи, і ми фізично не встигаємо охопоти всі події, що відбуваються в селі. І справді були би вдячні за інформацію про події, які ми не змогли охопити. Проте замість цього Ви звинувачуєте мене особисто в несприйнятті пропозицій. А Ви самі хоча б намагаєтесь почути інших? Після першого Вашого коментаря я надав вичерпну інформацію про Інформаційний портал "Наші Мошни" та плани на найближче майбутне. Проте після цього Ви знову пропонуєте "створити інформаційний ресурс в інтернеті"!Що це? Принципіальне не сприйняття інформації від інших людей? Чи, можливо, проста неуважність?
В будь-якому випадку, моя пропозиція про співпрацю залишається в сила)))
Автор: Роман Мошни Статус: Группа: Гости
Анатолій Журило- це один із персоонажів, який прагне видати свої "думки та побажання" за позицію та думку всієї громади! Все, щоб не робилося хорошого в селі він буде критикувати, хоча окрім пцстих розмов він особисто нічого для села не зробив! Може я помиляюсь Анатолію? Інформаційний портал (сайт с. Мошни) в Мошнах кращий в районі. Половину інформації на сайт райради та райдержадміністрації беруть безпосередньо з нього. Дошка об'яв є чудова біля сільської ради. Світлофори в селі вже колись були і що? Відеоспостереження по селі це можливість оперативного розкриття та попередження злочинів. 85% сучасних злочинів оперативно розкривають завдяки відеофіксації! Тут сільський голова молодець. Ви Журило обераючи депутата до сільської ради вже делегували йому право представляти інтереси свого округу в раді. Чому самі тоді не йшли в депутати, а обрали туди доньку свого друга - задавайте питання своєму депутаттові, я відповім мабуть за Вас ніхто б не проголосував навіть Ваші сусіди. Ваші пропозиції ознайомитися з вибрчої програмою нашого Голови виглядає як "вибрче дежавю", як же ви голосували не знаючи програм. Чи и так були впевнені, що "старий друг" і надалі залишиться грабувати село, що на інше навіть не звертали увагу? Що стосується вивозу сміття то процес пішов. На моїй вулиці (Шевченко) сміття вже прибрано і вивезене доречі в вихідний день, а Голова особисто проконтролював цей процес коли Ви ще спали. Цікаво, а Ви і своєму "корішу- попередніку" теж дошкуляли своїми "пропозиціями". Де Ви були коли громада захищалась від курятників? Коли люди два місяці день і ніч блокували заїзди на поля? Що Ви особисто зробили для села окрім протирання штанів на станції Юного техніка? Яущо все, що Сільський голова запланував в цьому році виконає то це вже більше ніш зробив ваший "друг" за 15 років каденції. Богдане Вікторовичу - не звертайте увагу на таких "Журил". Ми бачимо, що Ви вболіваєте за село! МИ З ВАМИ!
P.S. Богдане Вікторовичу, дозволите в нас є примірник Вашої програми на виборах, доречі він є в кожній Мошнівській хаті, я надішлю його А.Журилу рекомендованим листом! Адмінам сайту -ДЯКУЮ за можливість побачити хто "журило" а хто справжній житель Мошнівської громади!

Анатолій Журило- Дошка об'яв є чудова біля сільської ради. Світлофори в селі вже колись були і що? 85% сучасних злочинів оперативно розкривають завдяки відеофіксації! Ви не читали програму? Так були впевнені, що "старий друг" і надалі залишиться грабувати село. На моїй вулиці (Шевченко) сміття вже прибрано і вивезене доречі в вихідний день, а Голова особисто проконтролював цей процес коли Ви ще спали. Цікаво, а Ви і своєму "корішу- попередніку" теж дошкуляли своїми "пропозиціями". Де Ви були коли громада захищалась від курятників? День і ніч блокували заїзди на поля? Що Ви особисто зробили для села?
Автор: Богдан Шкарбута Статус: Группа: Гости
Я переконаний Романе, що кожен має право на свою думку і вільно її відстоювати. Не можна зразу переходити на особистості!
Вам Анатолію, якщо справді пробудили свою громадську активність, пропоную взятися за реальні суспільно-корисні справи!
Ваші слова "...Бо навіть, якщо за це проголосували депутати, то я, житель села не вповноважував своєму депутату голосувати «за»..." вражають мене своєю правовою недолугістю, що тоді ми чекаємо від простого селянина не з числа інтелігенції. Ви Анатолію Журило, особисто обрали від себе делегата, давши йому представницький депутатський мандат своєї довіри у сільській раді для вирішенні питань життєдіяльності села, соціально-економічного розвитку громади! Я, Анатолію радий прийняти любі пропозиції, що реально допоможуть підвищи стан соціально-економічного розвитку, інфраструктури села, його мешканців. Дякую за участь!
Автор: Анатолій Журило Статус: Группа: Гости
Пане Романе, я не буду коментувати Ваші думки й припущення щодо мого "коріша - попередніка" і чи дошкуляв я йому спитайте у нього самого, і звідки ви знаєте "моїх друзів", що я роблю на СЮТ, хто за мене проголосував? Ви вважаєте це цікавим для всього села? Я не буду спускатись до безпредметної дискусії.

Мої пропозиції залишаються тими ж, яких Ви пане Романе, мабуть не прочитали:

1. Опублікувати передвиборчу програму сільського голови.
2. Розробити, обговорити та опублікувати програму розвитку села хоча б на два роки наперед.
3. Створити та опублікувати реєстр рішень сесії сільської ради та виконкому сільради.
4. Опублікувати бюджет на рік та щоквартальний звіт про УСІ витрати сільського бюджету.
5. Проводити громадське обговорення питань порядку денного сесії сільської ради (щодо форми можуть бути варіанти).
6. Створити інформаційний ресурс СІЛЬРАДИ наочний (в центрі села).

Це й коментуйте.

"Odin"
Пропоную не скочуватися до дискусій над персоналіями, типу, вибачте, "сам д...к".
Мої висловлювання і є пропозиція про співпрацю, щоб про нову владу сказали, що вона працює на принципово нових засадах.
А в чому конкретно ВАШІ пропозиції співпраці?
Автор: Odin Статус: Пользователь offline Группа: Администраторы
Анатолій Журило, конкретно МОЇ пропозиції співпраці полягають в наступному: Ви працюєте з дітьми, проводите певні заходи, їздите на змагання. Я пропоную Вам висвітлювати діяльність Ваших гуртків, їх успіхи, фото і відеоархіви на сторінках Інформаційного порталу "Наші Мошни".Інформацію можете надсилати на мій е-мейл - ustimo@ukr.net.
Автор: олена Статус: Группа: Гости
Дуже приємно,що в нашому селі з приходом на посаду сільського голови Богдана Вікторовича відбуваються зміни на краще.Я рада за жителів тих вулиць де планується освітлення. А як же вулиця Соборна (від колишнього колгоспу і урочище "Звіринець" включно)? А то щось про існування мешканців відрізка від поворота до насосної станції забувається навіть взимку.Бажаю новообраному складу сільської ради і депутатам успіхів, нових креативних ідей в покращенні життя нашого села. А ми завжди підтримаємо нашого сільського голову в його починаннях.
Автор: Анатолій Журило Статус: Группа: Гости
Богдану Шкарбуті
Так, депутат є уповноваженим представником громади. Але це не означає, що рішення, за які він проголосував на сесії, є реальним відображенням думки виборців з того чи іншого питання. Депутат має радитись зі своїми виборцями ПЕРЕД голосуванням. Тому я й пропоную проводити обговорення питань ПЕРЕД прийняттям рішень. Це, на мою думку, і є справжнім народовладдям. Тоді й громада не буде байдужою, бо впливатиме на прийняття постанов.
Ще раніше вносив пропозиції щодо організації процесу утилізації сміття та побутових відходів.
Щодо організації діяльності сільради ПО-НОВОМУ я висловився у шести пунктах.
Готовий долучитись до їх втілення.

Odin
На канікулах ми плануємо екскурсії до Києва для 170 осіб. Це учні з восьми населених пунктів Черкаського району. Так само походи, змагання, конкурси...
Діяльність туристсько-краєзнавчого відділу, не є відображенням життя безпосередньо Мошен.
Якщо це буде напряму пов'язано з життям мошнівської громади, буду надсилати.

Схожі новини