Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег 22 січ 2017 15:00

Особливості грипу, який гуляє по області.

Особливості грипу, який гуляє по області.За прогнозом, на Черкащині цього сезону мали циркулювати чотири види грипу: минулорічні А(Н1N1) «Каліфорнія» («свинячий грип»), В «Фукет», а також нові для нас А(H3N2) «Гонконг» і В «Брізбен», пише Черкаський край.

Та, як розповів нашому виданню головний позаштатний епідеміолог управління охорони здоров’я облдержадміністрації, кандидат медичних наук Олександр Джулай, в основному на Черкащині циркулює «Гонконг»: у 99,9 відсотка з усіх випадків лабораторно виявленого грипу. І лише кілька випадків грипу «Каліфорнія». Загалом проведено 105 досліджень біоматеріалу від захворілих (методом полімеразної реакції).

Вже повідомлялось про перший летальний випадок внаслідок ускладнень після грипу в цьому епідсезоні в області: днями померла 63-річна жителька Черкас, перехворівши саме на «Гонконг».

— Становище захворілої ускладнило те, що у жінки ціла палітра кардіологічних діагнозів, цукровий діабет, до лікарів вона звернулася запізно. Саме такі літні люди з букетом хронічних захворювань та діти до року — це основна група ризику. Їм необхідне щеплення, для них воно єдиний захист, — констатує Олександр Джулай.

Торік в області лютував Н1N1, від ускладнення після нього померли 26 осіб. Як зазначає головний епідеміолог, Н1N1 «Каліфорнія» більш агресивний, дає вищу летальність. Але цьогорічний «Гонконг» більш контагіозний: швидше поширюється:

— Одночасно й за більш короткий проміжок часу його збудник може вражати велику кількість людей. Летальність же дає нижчу. Важливо й те, що люди цього року більш настрожені щодо грипу, вчасно звертаються до лікарів, — додає він. — Можливо, більше людей і вакцинувалися б проти грипу, але вакцини цього року недостатньо. Зіграло роль те, що вона недешева (120-140 гривень), аптеки торік закупили її багато, але її не всю розкупили, а це товар, який не зберігається роками.

Вже в перший тиждень 2017 року (порівняно з попереднім тижнем) темп приросту захворюваності на грип та ГРІ зменшився серед дорослих на 12,5 відсотка, а завдяки карантину у школах — серед дітей майже наполовину. Про це повідомляє ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України». З середини січня почасти очікується підвищення захворювання, але пік уже минув.

Зате чекає на нас наступна хвиля гострих респіраторних інфекцій — у лютому-березні, ймовірне поширення грипу типу В.

Проте, як прогнозують фахівці, захворювання вже не буде настільки масовим і тривалим.

— Чи є ймовірність, що, перехворівши на «Гонконг», можна під весну підчепити «Брізбен» чи «Фукет»?

— На жаль, є такий ризик. До того ж, імунітет при грипові нетривалий. Вважається, що він зберігається рік. І то — виробляється не в усіх. І з різних причин кількість перехворілих, у яких або антитіл немає, або їх недостатньо, зростає: зараз таких приблизно 40 відсотків.

— Діти знову підуть до школи, наповняться людом базари, пошти, центри адмінпослуг. Як уникнути грипу?

— Щоб не захворіти, не можна переохолоджуватись. Адже на фоні зниження опірності організму відкривається «незахищене поле» для нападу вірусів. Якщо захворів, не варто по-геройськи рватися на роботу чи безвідповідально розсівати віруси в транспорті чи в інших людних місцях. Звертатися до лікаря. Народні методи «сто грам», «часничку» — це хіба що для настрою.

Що робити

Перед виходом з дому змащуйте слизову носа оксоліновою маззю, а після повернення помийте руки з милом та порожнину носа — сольовим розчином (1 чайна ложка на 1 літр води), радять в обласному управлінні охорони здоров’я.

Не вживайте аспірин, це небезпечно при грипі. Із жарознижувальних препаратів можна використовувати парацетамол, ібупрофен, аналгін.

Викликайте лікаря поліклініки або швидкої медичної допомоги при стрімкому розвитку хвороби (відсутність реакції на жарознижуючі, повторні підвищення температури до високих цифр (у дітей - вище за 380С; у дорослих - за 390С).
Наверх